Kogenerace je klíčem k energetické budoucnosti

1 min čtení

Obsah článku

    Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v rozhovoru pro Seznam Zprávy hovořil o aktuálních tématech týkajících se energetiky. Zdůraznil, že Česko si zajistilo alternativní zdroje plynu a ropy, aby se zbavilo závislosti na Rusku, které považuje za nebezpečného partnera. Také odmítl podléhat nátlaku majitelů uhelných elektráren, kteří žádají stát o dotace. Podle něj je stát připraven na jejich postupné uzavírání do roku 2033.

    Zároveň upozornil na význam kogeneračních jednotek, které vyrábějí elektřinu i teplo z plynu. Ty by podle něj měly být součástí plánu na nahrazení uhelných elektráren.

    Ministr Síkela také informoval o probíhajícím tendru na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Řekl, že uchazeči mají zájem stavět nejen v Dukovanech, ale i v Temelíně. Také řekl, že se čeká na notifikaci finančního modelu a na novou Státní energetickou koncepci. V ní by měl být také zahrnut zájem o malé modulární reaktory, které by mohly být budoucností jaderné energetiky.

    Jako výrobce kogeneračních jednotek nabízíme spolehlivé a ekonomické řešení pro zákazníky, kteří chtějí snížit svou energetickou náročnost a emise. Naše jednotky jsou navrženy tak, aby byly snadno integrovatelné do existujících energetických systémů a aby poskytovaly stabilní dodávku elektřiny i tepla.

    Celý článek s ministrem Síkelou si můžete přečíst zde