Nová energetika O energetice

Dodávky LNG pro plánované německé terminály

1 min čtení

Obsah článku

    Podle informací zveřejněných na stránkách Ekonomického deníku koncem letošního roku zahájí Německo provoz dvou plovoucích terminálů. V úterý německá vláda podle serveru S&P Global Platts podepsala oficiální zprávu z jednání se společnostmi Uniper, VNG, RWE a EnBW, které mají zajistit dodávky zkapalněného plynu pro první plovoucí terminály. Terminály budou umístěny v německých přístavech Wilhelmshaven a Brunsbuettel.

    Již v červnu Evropská unie prohloubila spolupráci s USA, kdy poprvé dodali plyn ve formě LNG. (liquefied natural gas = zkapalněný zemní plyn)

    Záměrem je se stát nezávislými na ruském dovozu zemního plynu. Tento cíl se Německu může podařit splnit do poloviny roku 2024. Plánují se zprovoznit terminály i v Nizozemsku, Finsku, Turecku, Itálii a Řecku.

    Podle premiéra Petra Fialy by měla mít Česká republika možnost využít část kapacity v terminálu na LNG v Nizozemsku. Nizozemský velvyslanec Daan Huisinga uvedl, že by kapacita vyčleněná pro ČR měla pokrýt třetinu spotřeby plynu v zemi. Více informací zde.