Kogenerační jednotka Nová energetika plyn transformace energetiky

Plynová renesance v Česku: proč je podle nás kogenerace budoucností energetiky

2 min čtení

Obsah článku

  Poslední dobou se v Česku dost často hovoří o tom, jak a kdy skončí spalování úhlí a jaké palivo ho nahradí. Jednou z možných odpovědí je zemní plyn, který se aktuálně stává stále lepším zdrojem pro výrobu elektřiny a tepla. Výhody plynu jsou bezesporné: je dostupný, levný, flexibilní a má nižší emise CO2 než uhlí. Navíc v případě jeho využití v kogeneračních jednotkách nabízí vysokou účinnost pro výrobu elektřiny a tepla. Kogenerační jednotky jsou skvělým způsobem lokální, nezávislé výroby elektřiny, umožňují spotřebu vyrobené energie a tepla přímo v místě.

  Za zmínku stojí i flexibilita a rychlá reakce KGJ na změny poptávky po elektřině.

  Kogenerační jednotky mohou být řešením pro energetickou transformaci Česka, která vyžaduje postupné ukončení spalování uhlí a nárůst podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Uhlí je stále dominantním palivem pro výrobu elektřiny i tepla, ale jeho spalování má negativní dopady na životní prostředí i lidské zdraví. OZE jsou ekologičtější, ale jejich výroba je nestabilní a závislá na povětrnostních podmínkách. Proto je potřeba mít k dispozici nějaký zdroj, který dokáže vyrovnat kolísání dodávek a zajistit spolehlivost a bezpečnost energetického systému. Tímto zdrojem může být právě plyn v kogeneračních jednotkách.

  Jak to tedy bude dále?

  Plynová renesance v Česku je podpořena i vládními kroky, které směřují k posílení energetické bezpečnosti a diverzifikaci dodavatelů plynu. Vláda se rozhodla koupit zásobníky plynu od RWE a projevila zájem o koupi tranzitní soustavy Net4Gas. Dále se jedná o dlouhodobých kontraktech na dodávky plynu z Alžírska, Kataru a Ománu. Vláda také podporuje zjednodušení stavebního povolení pro nové plynové elektrárny, které by měly nahradit uhelné elektrárny.

  Transformace je nutná, ale bez plynu to zřejmě nebude možné. Zelené plyny a vodík jsou v Česku aktuálně vizí budoucnosti. Problém je nedostatek zdrojů s tzv. rychlým nájezdem, čímž se opětovně vracíme k potenciálu kogenerace.

  Více informací k tématu plynové renesance si můžete pročíst v tomto článku, případně můžete prozkoumat naši nabídku, nebo nás kontaktovat pro více informací.